Nadwagą określamy nadmiar tkanki tłuszczowej w organizmie w stosunku do beztłuszczowej masy ciała występujący w stopniu umiarkowanym.
Nadmiar tkanki tłuszczowej występujący w stopniu zaawansowanym definiuje się jako otyłość.

Aby określić czy mamy do czynienia z nadwagA czy otyłością, należy wykonać odpowiednie pomiary, z których najczęciej wykorzystywanym jest BMI.

Z kolei najprostszym sposobem oceny masy ciała jest jej pomiar z użyciem wagi lekarskiej. Nadwagą określa się nadmiar masy ciała wynoszący około 10-25% dla danego wzrostu i płci, a otyłości mówi się jeżeli dana waga przekracza normą o ponad 25%.

BMI

Zgodnie z wytycznymi WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia, podstawowym miernikiem wagi w zależności od wzrostu jest wskaźnik BMI (Body Mass Index), zwany również wskaźnikiem Queteleta. Więcej na temat BMI w dziale Kalkulatory – BMI.

Wskaźnik BMI określa tylko stopień nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale nie mówi o jej rozmieszczeniu w naszym organizmie. Warto wiedzieć, że to rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, zwane też lokalizacją nadmiaru tłuszczu, ma bardzo istotny wpływ na stopień zagrożenia wieloma schorzeniami wynikającymi z otyłości, o których więcej w dziale Zagrożenia nadwagi i otyłości.
Idealna waga ciała
Dość popularnym, ale znacznie bardziej restrykcyjnym wzorem określającym tzw. idealną wagą ciała jest tzw. równanie Broca-Brughsa. Twoją idealną wagą ciała obliczysz w dziale Kalkulatory – Idealna waga ciała.