Dieta oznacza specjalny sposób żywienia, uwzgledniający zarówno ilość i jakość spożywanych pokarmów z jednoczesnym dostosowaniem ich podaży do możliwości trawienia, wchłaniania i metabolizowania organizmu. Poniżej przestawiono podstawową klasyfikację diet wraz z ich krótką charakterystyką.

1.Dieta podstawowa
Schemat żywienia u ludzi zdrowych, na jej bazie planuje się diety lecznicze. Spełnia podstawowe zapotrzebowanie energetyczne oraz w zakresie składników odżywczych. Stanowi nie mniej niż 4-5 posiłków dziennie.

2.Dieta bogatoresztkowa
Stosowana w zaburzeniach czynnościowych jelit, ma na celu pobudzenie ich motoryki bez środków farmakologicznych. Jest modyfikacją diety podstawowej, polegającą na zwiększeniu pokarmów zawierających błonnik i płynów. W diecie tej zaleca się częste spożywanie otręb pszennych, kaszy gryczanej i jęczmiennej, pieczywa razowego, suszonych owoców oraz chłodnych napojów.

3.Dieta łatwostrawna
Polega na doborze produktów lekkostrawnych i techniki przygotowania posiłków, które czynią je łatwo przyswajalnymi, przy jednoczesnym pokryciu zapotrzebowania organizmu na energią i składniki pokarmowe. W tej diecie zleca się między innymi dobór delikatnych owoców i warzyw, obieranie i gotowanie zamiast smażenia, podawanie przecierów i soków.

4. Dieta ubogoenergetyczna
Dieta o ograniczonej podaży kalorycznej, mająca na celu redukcję masy ciała, przy zbilansowanym zapotrzebowaniu w składniki odżywcze. Wszelkie diety rygorystyczne, stosowane przez długi czas prowadzą do niedoborów pokarmowych i wyniszczenia organizmu.