Czy wiesz, że stres może sprzyjać tyciu i jednocześnie utrudniać zrzucanie dodatkowych kilogramów? Sprawdźmy, dlaczego tak się dzieje❗
👉 Stres podnosi poziom dwóch hormonów: kortyzolu i adrenaliny. Krótkotrwały wyrzut hormonów do krwi jest pozytywny dla organizmu – motywuje i sprawia, że jesteśmy bardziej zmobilizowani do wykonania pracy 💪. Z kolei długotrwały stres działa na organizm niszcząco i niestety może też sprzyjać przybieraniu na masie. Dlaczego?
👉 Kortyzol podnosi poziom glukozy, przez co zmniejsza wrażliwość tkanek na insulinę. To z kolei prowadzi do rozwinięcia się insulinooporności. Dodatkowo przy wysokim poziomie kortyzolu dochodzi do gromadzenia specyficznej tkanki tłuszczowej – przeważnie odkłada się tylko na karku, w biodrach czy dolnej części pleców.
Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim:
✅ Wyeliminuj czynniki stresowe! Jeśli z jakiegoś powodu masz trudny okres w życiu i nie jesteś w stanie zupełnie zatrzymać stresu, postaraj się chociaż znaleźć codziennie czas na rozluźnienie, śmiech i zabawę 🥳.
✅ Wysypiaj się. Im krótszy sen, tym wyższy poziom kortyzolu w organizmie! 😴
✅ Przyjrzyj się Twojej aktywności fizycznej. Intensywne, wyczerpujące treningi nie są dobrą opcją dla osób z wysokim kortyzolem. W takiej sytuacji najpierw należy zadbać o obniżenie stężenia hormonu we krwi. Wybieraj umiarkowane aktywności, takie jak długie spacery czy jazda na rowerze 🚶‍♂.