W każdym przypadku nadwagi i otyłością mamy do czynienia z sytuacją, w której w równie długim czasie występuje tzw. dodatni bilans energetyczny. Jest to stan, w którym wartość energetyczna (ilość kalorii) przyjmowanych pokarmów przewyższa całkowite zapotrzebowanie energetyczne organizmu.

Najczęstszym typem otyłości spotykanym w naszym kręgu kulturowym jest otyłość prosta. Jest ona rezultatem nadmiernego dostarczania pokarmów, w stosunku do zapotrzebowania organizmu, czyli wspomnianym powyżej przewlekle trwającym dodatnim bilansem energetycznym. Przekładając to na bardziej potoczny język można powiedzieć, że najczęciej spotykana otyłość prosta, wynika po prostu z nadmiaru jedzenia.

Główny wpływ na rozwój nadwagi i otyłości mogą mieć też takie czynniki jak nieprawidłowe odżywianie i maja aktywność fizyczna, jak również czynniki genetyczne i nieprawidłowa regulacja ośrodka głodu i sytości.

W dziale Kalkulatory możesz policzyć Twoje dobowe zapotrzebowanie kaloryczne, jak również sprawdzić ile kalorii zostało dzisiaj dostarczone Twojemu organizmowi i jak spalić ich ewentualny nadmiar.