Prawdy i mity o odchudzaniu
- Odchudzanie jest procesem długotrwałym, nie oczekuj efektów w ciągu kilku dni, bo diety cud nie istnieją.
- Aby schudnąć 1 kg trzeba dostarczyć organizmowi w ciągu określonego czasu 7000 kcal mniej niż wynosi całkowite zapotrzebowanie energetyczne – które policzysz w dziale Kalkulatory pod zakładką
- Zapotrzebowanie kaloryczne Twojego Organizmu. Czyli jeśli Twoje zapotrzebowanie energetyczne wynosi 2500 kcal to redukując je do 1800 kcal osiągniesz tzw. ujemny bilans energetyczny wynoszący 700kcal. Oznacza to, że postępując tak przez 10 dni stracisz 1 kg masy ciała, co miesięcznie da spadek masy ciała o około 3kg.
- W czasie diety należy zawsze stosować zasadą zdrowego odżywiania. Dieta niskokaloryczna powinna być pełnowartościowa, czyli musi dostarczać organizmowi pełnowartościowe produkty bogate w białko, minerały, witaminy i sole mineralne. W czasie odchudzania powinni się dostarczać niskoenergetyczne składniki pokarmowe, ale bogate we wszystkie składniki odżywcze, sprzyjające zachowaniu zdrowia i się witalnych.
- Dieta kopenhaska – nie jest dietą zbilansowaną co znaczy, że nie dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Diety kopenhaskiej bezwzględnie nie mogą stosować kobiety w ciąży oraz karmiące, a także osoby z problemami zdrowotnymi!!!
- Dieta Atkinsa – (w Polsce nazywana dietą Kwaśniewskiego) niesie za sobą niebezpieczne konsekwencje zdrowotne, związane ze wzrostem poziomu cholesterolu, który zwiększa ryzyko wystąpienia miażdżycy, udarów oraz zakrzepów.
- Chcąc utrzymać masę ciała na stałym poziomie musimy dostarczać wraz z pożywieniem tyle energii, ile jesteśmy w stanie jej zużyć, czyli musimy zachować zrównoważony bilans między ilością energii przyjmowanej z pożywieniem i wykorzystywanej przez ustrój.
- Chcąc schudnąć musimy dostarczyć mniej energii niż wynosi nasze dobowe zapotrzebowanie bowiem wtedy organizm zacznie korzystać z rezerw energetycznych, które są zgromadzone w naszym organizmie między innymi pod postacią tkanki tłuszczowej.