Mycie rąk a grypa
Mycie rąk a grypa❗️
W związku z tym, że szczyt sezonu infekcyjnego na grypę przypada zwykle w Polsce właśnie na styczeń-marzec, to warto wiedzieć, że:
🤧 Wirusem grypy można zarazić się nie tylko od chorej osoby, która kaszle i kicha w naszym otoczeniu.
❗️ Wirusem grypy można zarazić się dotykając zakażonych powierzchni (poręcz w autobusie, klamki drzwi, przyciski w bankomacie itp.) a następnie takimi nieumytymi rękami dotykając twarzy (zwłaszcza przecierając oczy, nos, usta).
Brzmi to niewiarygodnie, ale takie są fakty❗️
😷 Jeśli chora osoba kicha lub kaszle w dłoń, to wirus przeniesie się na wszystkie powierzchnie, których będzie później dotykać – jak wspomniane klamki do drzwi, poręcze w autobusie itp.
🖐 Na wspomnianych powierzchniach wirus grypy może przetrwać przez wiele godzin.
🖐 Na nieumytych rękach wirus grypy może przebywać przez wiele minut.
👀 Co to oznacza? A to, że każdy kontakt brudnych dłoni z twarzą naraża nas na potencjalne zakażenie – błony śluzowe oczu, ust i nosa to miejsce przez które wirus z łatwością wnika do naszego organizmu.
❗️ Ocenia się, że nawet 30% osób zaraża się grypą właśnie w ten sposób – czyli poprzez kontakt brudnych rąk i naszej twarzy.
👇👇👇
Oczywiście, nie można mieć kontroli nad wszystkim! Ale jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko infekcji, to po prostu myjmy ręce zanim spożyjemy posiłek lub dotkniemy oczu, nosa i ust – czyli miejsc przez które wirus grypy z łatwością wnika do naszego organizmu 👩🦰👨🦰. W tym kontekście pamiętajmy o dzieciach i wyrabianiu w nich nawyku mycia rąk przed każdym posiłkiem.