Stosujesz aspirynę kardiologiczną? 🧐 Uważaj na ibuprofen❗️

Warto wiedzieć, ze:
🧠 Kwas acetylosalicylowy, popularnie zwany aspiryną, stosowany jest przez miliony osób jako lek o działaniu przeciwzakrzepowym. Stosuje się go w ramach profilaktyki udaru niedokrwiennego mózgu oraz zawału mięśnia sercowego w postaci takich produktów, jak np. Acard, Polocard, Aspirin Cardio.

🤯 Jednocześnie ibuprofen to lek, po który bardzo często sięgamy w przypadku bólu i gorączki różnego pochodzenia. Może on przybierać postać takich produktów, jak np. Ibuprom, Nurofen, MIG itd.

❗️Jednoczesne podanie aspiryny i ibuprofenu osłabia działanie przeciwzakrzepowe aspiryny❗️

Dlaczego jest to ważne?
👉 Aspiryna w dawce kardiologicznej to lek zmniejszający krzepliwość krwi. Jest on stosowany codziennie przez miliony osób w profilaktyce udaru niedokrwiennego mózgu oraz zawału mięśnia sercowego.

👉 Z kolei Ibuprofen to bardzo często stosowany lek przeciwbólowy.

 Jednoczesne połączenie tych leków może być naprawdę niebezpieczne!

💔 Gdy przeciwzakrzepowe działanie aspiryny zostanie osłabione przez jednoczesne stosowanie ibuprofenu, to wzrasta ryzyko udaru, zakrzepu i zawału.

Dlatego pamiętaj:

❗️Jeśli stosujesz na co dzień aspirynę kardiologiczną, to bądź szczególnie ostrożny sięgając po ibuprofen.

❗️Czytaj ulotki leków po które sięgasz i wszelkie wątpliwości konsultuj z lekarzem lub farmaceutą (nawet telefonicznie).

❗️ Aktualne dane naukowe wskazują, że w przypadku konieczności przyjęcia ibuprofenu przez osobę stosującą aspirynę kardiologiczną, zaleca się, aby ibuprofen stosować dopiero po co najmniej 2 godzinach po przyjęciu aspiryny lub ibuprofen zastosować przynajmniej 8 godzin przed przyjęciem aspiryny.